פני הדור כפני הנוער

בשבועות האחרונים אנו עדים לתופעה חמורה ביותר אשר במסגרתה בני נוער מכל הארץ מתנהגים באופן המסכן את עתידם ואת חייהם. בכל סוף שבוע ובכל הזדמנות, מתאספים קבוצות של בני נוער, בנים ובנות, החל מגיל 11 ומעלה ושותים אלכוהול עד לאובדן הדעת. בנוסף, הנתונים מצביעים על עלייה חדה בשימוש בסמים בקרב בני הנוער וירידה בגיל בו נעשה השימוש בהם.

לתופעה זו נלוות תופעות של פריצות, דיכאון, אלימות, אונס, ועוד צורות רבות ומחרידות של פגיעה ברכוש, בגוף ובנפש.

תופעות כמו שוכרה עד אובדן חושים או שימוש בסמים ואף פריצות בקרב בני הנוער אינן חדשות בחברה שלנו. הן התקיימו גם בדור הקודם אך בחדרי חדרים ובממדים נמוכים בהרבה. היום מה שהיה חריג הפך לנורמה. הפריצות והאלימות, הסמים והאלכוהול מופגנים בגלוי ובאופן גורף לכל עין.

ההורים ומוסדות החינוך ממשיכים להיות המומים מן המקרים המופיעים בזה אחר זה בסדרתיות ומופתעים כל פעם מחדש. האלכוהול, הסמים והפריצות הפכו לדרך חיים אצל הילדים הטובים שלנו שגדלו. המדיה שמקיפה את כולנו מלאה בנשים עם לבוש מינימלי, פורנו, אלימות פיזית ומילולית ובני הנוער של דורנו הם צורכי המדיה העיקריים.

למעשה הם הדור הראשון שנולד לתוך עולם דיגיטלי שבו רוב היום העיניים של כולנו מכוונות למסך. בין אם מדובר במסך המכשיר הנייד או המחשב, אנחנו מכורים למדיה והיא משדרת לנו בעיקר אלימות, קניות ומין.

אין פלא שבני הנוער אשר ניזונים בנפשם מהמדיה הנוכחית, החל מאתרים מפוקפקים וכלה ברשתות החברתיות כמו פייסבוק ואינסטגרם, יביעו התנהגות קיצונית שכזו. אין להם דוגמה טובה, אין ערכים ואין חינוך אמתי. ההורים כבר לא יכולים לשלוט בהם, הם פשוט יוצאים מהבית, משקרים, מתחצפים, גונבים כסף מההורים, עושים מניפולציות ופונים לדרכיהם האבודות ללא רסן.

הנוער של הדור הנוכחי ממש אבוד וזה באשמת החברה כולה. העולם של ימינו מושתת על תרבות האגו הבלתי מרוסנת. כל אחד רוצה לקבל וכמה שיותר ללא התחשבות בשום דבר וללא שובע. התיאבון רק גדל וכנגדו הריקנות. הנוסחה הזאת של ריקנות שגוברת ככל שרודפים אחרי מילויים שקריים היא זו שמובילה אותם לאבדון ואת כולנו כחברה. ההידרדרות המהירה והמחרידה של בני הנוער היא רק ביטוי אחד של הרס החברה האנושית כולה. לא ניתן להבדיל את בני הנוער מיתר החברה משום שכל פלח ודור משפיע וקשור לקודמו ולעתידו. כולנו רקמה אנושית אחת כמילותיו של השיר הנודע ולכן הפתרון למצב יבוא רק מתוך חינוך מחדש של החברה כולה.